EasyElectronic, czyli komplet kalkulatorów, generatorów i baza elementów elektronicznych

EasyElectronic to projekt, który realizuję w wydajnym i przenośnym języku programowania C++, w oparciu o bibliotekę Qt. Program jest zestawem kalkulatorów, generatorów i not aplikacyjnych, a powstaje z kilku powodów. Pierwszym jest to, że w ogólnie dostępnych kalkulatorach z internetu zawsze coś mi nie pasowało, a to są one online, więc i nie zawsze są dostępne, a to napisane są w Javie, co również nosi ze sobą pewne komplikacje, a to znów wynik obliczeń jest generowany w czasie rzeczywistym co znowu prowadzi do jego zakłamania jak przypadkowo wciśnie się jakiś klawisz w komputerze lub kliknie myszką (co wcale nie jest takie rzadkie w pracowni elektronika 🙂 ), są dostępne na jedną platformę jak np. Windows, czy Android, a to znowu nie posiadają wszystkich potrzebnych mi narzędzi, są nieintuicyjne, brzydkie, a zdarzało się że i poprawność generowanego wyniku był dyskusyjny. Wiele z nich jest też od kilku lat nie rozwijanych.

Kolejnym powodem jest to, że prezentowana aplikacja powstaje jako moja wprawka programistyczna, więc jej pisanie przyczynia się do dalszego zwiększania moich umiejętności jako programisty 🙂

Program EasyElektronic powstaje głównie na moje własne potrzeby ale z zamiarem udostępnienia dla większej społeczności. Docelowo będzie on dostępny na takie platformy Linux, Windows oraz Android. Zawierał będzie kalkulatory takie jak np. kody rezystorów, dławików, kondensatorów, prawo ohma, prąd, napięcie, moc, połączenie równoległe i szeregowe rezystorów, kondensatorów, dławików, kalkulatory dla liczb dec, bin, hex, oct, kalkulator szerokości ścieżek na PCB  itp. generatory znaków dla wyświetlaczy ciekłokrystalicznych oraz bazy najpopularniejszych elementów elektronicznych (najważniejsze informacje z not katalogowych) dla mikrokontrolerów Atmel, PIC, tranzystorów bipolarnych i unipolarnych, Arduino.

Program dostępny będzie na licencji GPL3 (co może ulec jeszcze zmianie, gdyż waham się jeszcze nad wyborem tej licencji na rzecz licencji BSD). Szczegóły i rozwój prac można śledzić na stronie http://www.hostedredmine.com/projects/easyelectronic/issues. W komentarzach do niniejszego artykułu można zgłaszać też propozycje dodatkowych funkcjonalności.

Niniejszy artykuł z czasem będę aktualizował i uzupełniał o zdjęcia z powstającej aplikacji, linków do kodów źródłowych, co zostanie wdrożone z propozycji, a co nie itp.

Aplikację tą rozwijam w swoim wolnym czasie, po za pracą i kiedy nie zajmuję się innym hobby jakim jest np. elektronika, czy podróże rowerowe :] stąd też nie jestem w stanie określić dokładnie czasu w jakim aplikacja powstanie. Planuje jednak, że będzie to od 6ciu do 8miu miesięcy. W tym czasie powinna być udostępniona pierwsza używalna wersja beta do pobrania z serwera. Jeśli przez kolejne 3y miesiące nie zostaną zauważone większe błędy (te mniejsze będą usuwane na bieżąco), to po upływie tego czasu zostanie udostępniona wersja Release Candidate i zaraz po niej wersja stabilna 1.0.

04.08.2018 – Prawie skończony pierwszy moduł, czyli kalkulator kodów paskowych rezystora. Poniżej pierwsze zdjęcie, jak to będzie wyglądało 🙂

Kody paskowe rezystora

08.08.2016 – Kolejny moduł rozpoczęty, tym razem noty dla mikrokontrolerów AVR.

Noty aplikacyjne mikrokontrolerów AVR

11.08.2019 – Moduł kalkulatora, rezystora dla diody LED gotowy 🙂

Rezystor dla diod LED

Kalkulator posiada standardowe kolory diod wyprowadzone na widget, po kliknięciu w diodę automatycznie uzupełnia wymagane parametry. Można także wprowadzać i modyfikować parametry ręcznie.

18.08.2018 – Gotowy moduł Generatora znaków dla wyświetlacza HD44780

Generator dla HD44780

22.08.2018 – Kalkulator programisty, czyli konwersje między sobą podanych liczb dziesiętnych, binarnych, szesnastkowych i ósemkowych.

Kalkulator programisty

14.05.2019 – Gotowe są moduły Baza Arduino, Kalkulator elektronika, Kody paskowe kondensatora, kody paskowe dławika, kod rezystora smd, ESR kondensatora, kalkulator dla NE555, Szerokość ścieżek PCB, Generator dla wyśw. 7seg,

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − four =