Linuks zamiast Windows

Dzisiaj mija dokładnie rok, jak ze swojego domowego komputera pozbyłem się Windowsa, wcześniej korzystałem z niego w domu bardzo sporadycznie. Czy linuks był w stanie zastąpić mi Windowsa?, czy nie miałem z nim żadnych problemów? Z jakiej dystrybucji korzystam i jak wypada ona oraz jej oprogramowanie w stosunku do produktów Microsoftu i firm z nim współpracujących?

Zacznę może od tego, że nie jestem ani nie byłem laikiem jeśli chodzi o linuksa, jako że używam go od przeszło 20 lat i to zarówno na platformach serwerowych dla internetu i routera sieciowego jak i na moim komputerze domowym. Z Windowsa zrezygnowałem całkowicie jak już wspomniałem rok temu, jeśli chodzi o mój komputer domowy. Przez cały ten okres przeszło 20 lat, korzystałem z niemalże każdej istniejącej dystrybucji linuksa na rynku, jednak to Linux Mint podbił moje serce jeśli chodzi o zastosowania biurkowe.

Jestem z nim od bodajże 12tej wersji i przez ten czas z powodzeniem używam na nim różnej maści multimediów, internetu, komunikatorów internetowych, piszę mniej lub bardziej rozbudowane teksty, które potem drukuję, tworzę programy w c++ i Qt oraz strony internetowe z zastosowaniem innych języków programowania, obrabiam grafikę na potrzeby stron internetowych i sklepów jakimi się zajmuję, a także czasami gram w gry windowsowe i robię wiele innych rzeczy, które robi też zazwyczaj wielu innych użytkowników komputera domowego.

Czy czegoś mi w linuksie brakuje i dlaczego akurat Linux Mint?

Mimo, że jestem dość zaawansowanym użytkownikiem linuksa to, cenię sobie wygodę, prostotę, bezproblemowość i wysoką wydajność stosowanych przeze mnie aplikacji jak i samego systemu. Linux Mint sprawdza się tu znakomicie, instalacja Linux Mint oraz jego oprogramowania, także konfiguracja systemu i oprogramowania jest banalnie prosta i praktycznie bezproblemowa. Pozwala mi to oczywiście zaoszczędzić czas i zająć się tym co jest dla mnie ważne. Także większość używanych przeze mnie programów, sterowników i narzędzi systemowych, pluginów ta dystrybucja posiada w swoich repozytoriach, więc nie muszę niczego szukać dodatkowo lub kompilować ze źródeł.

Z jakich programów korzystam i jak wypada ono w stosunku do możliwości oprogramowania windows?

Tutaj pragnę zaznaczyć, że wiele aplikacji znanych z Windows występuje także w wersji Linuksowej. Jako, że Linux Mint oparty jest o najpopularniejszą chyba dystrybucję Ubuntu i tym samym także o Debiana (bo na nim z kolei oparte jest Ubuntu), to i dostępnych jest wiele gotowych pakietów dla Linux Mint, które instaluje się praktycznie tak samo jak programy z Windows.

Poniżej przedstawiam krótką listę oprogramowania z jakiego ja korzystam, i które oczywiście polecam, szczególnie osobom przesiadającym się z Windowsa na Linuksa.

Środowisko okienkowe

Przypominający Windows Cynamon, (chociaż przez jakiś czas korzystałem także z Plazmy – najnowszego KDE) jest tym czego głównie używam. Obydwa środowiska (Cynamon i Plazma) są bardzo ładne, wydajne, stabilne i proste w użyciu.

Cynamon pod Linux Mint

Internet

Przeglądarka internetowa Chrome, która zarówno pod Windowsem jak i Linuksem wydaje się być najszybsza oraz istnieje do niej cała masa różnych pluginów poszerzających jej funkcjonalność. Przeglądarkę tą należy pobrać ze strony Google i zainstalować w swoim systemie. Istnieje oczywiście także jej wolny odpowiednik Chromium dostępny w repozytorium Linux Mint, są na nim jednak problemy z filmami YouTube oraz wtyczką Flash.

Przeglądarka Chrome pod linuksem

Klient FTP Filezilla, dostępny bezpośrednio z repozytoriów Linux Mint.

Klient FTP Filezilla pod Linuksem

Klient poczty Thunderbird, dostępny bezpośrednio z repozytoriów Linux Mint.

Klient pocztowy Thunderbird pod linuksem

Komunikator internetowy Pidgin. Obsługuje między innymi protokół GG czy ktoś jeszcze z niego korzysta?). Dostępny bezpośrednio z repozytoriów Linux Mint.

Klient SSH PuTTY, do połączeń z serwerami po ssh. Dostępny bezpośrednio z repozytoriów Linux Mint.

Programowanie

Środowisko programistyczne Qt wraz z kreatorem, kompilator GCC. Dostępne w repozytorium LinuX Mint, ale warto pobrać jego najnowszą wersje ze strony producenta i tą zainstalować w swoim systemie.

Środowisko programistyczne Qt i uruchomiona aplikacja w trakcie tworzenia

Code::Blocks, jeśli piszę coś akurat w czystym C++. dostępny w repozytorium Linux Mint.

Gry

Spora część gier dostępnych na Windows chodzi pod WINE lub PlayOnLinux. Są także porty typowo linuksowe. Nie jestem zapalonym graczem, więc jeśli coś nie działa, po prostu sobie to odpuszczam. Moje ulubione pozycje jak chociażby WOW, Diablo II i III, czy Heroes3 działają bez problemu 🙂

Diablo II pod Wine
World Of Warcraft Cataclysm pod Wine – Linux Mint

Grafika

Ja korzystam głównie z Gimpa ale jest cała masa innego również użytecznego oprogramowania. Swego czasu odpalałem też PhotoShopa i CorelDraw spod Wine, więc można i tak.

Gimp 2.10 pod linuksem

Muzyka

Audacious, odtwarzacz plików muzycznych, dostępny z repozytoriów Linux Mint

Spotify, czyli muzyka z internetu. Dostępny z repozytoriów Linux Mint.

Spotify pod linuksem

Deezer Najbliższy konkurent Spotify. Do pobrania z internetu. Instalacja po wpisaniu w konsoli: curl -LsS https://github.com/baptistedonaux/deezer-desktop-linux/releases/download/v0.0.1/deezer-desktop-for-linux_0.0.1_amd64.deb -o deezer-desktop-for-linux.deb
sudo dpkg -i deezer-desktop-for-linux.deb

Deezer pod linuksem

Video

VLC Media player, czyli odtwarzacz filmów. Dostępny z repozytoriów Linux Mint

Odtwarzacz VLC Media Player

SMPlayer. Dostępny na stronie producenta.

Procesory tekstu

Libre Office lub Open Office. W repozytorium Linux Mint dostępny jest bodajże pakiet Libre Office (Oparty na Open Office pakiet zawierający między innymi procesor tekstu Write, arkusz kalkulacyjny Calc, program do grafiki wektorowej i kilka innych)

LibreOffice Writer pod linuksem

Czytnik e-booków

Calibre, obsługuje między innymi formaty takie jak PDF, RTF, ePub, FB2, LIT, MOBI, PDB, TXT. Dostępny w repozytorium Linux Mint.

Czytnik Calibre pod Linuksem

Acrobat Reader, do odczytywania plików w formacie PDF.

Programy dla elektroników

Eagle, komercyjny program do projektowania płytek drukowanych. Należy pobrać odpowiednią paczkę (wersja Free posiada ograniczenie do 100x100mm wielkości projektowanej płytki PCB oraz ilość warstw ograniczoną do 2ch) przeznaczoną dla Linuksa ze strony producenta.

Eagle pod linuksem

KiCad, darmowe i zupełnie profesjonalne oprogramowanie do projektowania obwodów drukowanych. Dostępny w repozytoriach Linux Mint.

KiCad pod Linuksem

Fritzing, prosty w użyciu ale funkcjonalny program do rysowania schematów i projektowania płytek drukowanych. Dostępny w repozytoriach Linux Mint.

Fritzing pod linuksem

Arduino, Środowisko do pisania i kompilowania programów dla Arduino. Do pobrania i zainstalowania z repozytorium Linuks Mint, polecam jednak pobrać i zainstalować jego najnowszą wersję ze strony producenta.

Arduino pod linuksem

PlatformIO, profesjonalne ide do programowania różnych mikrokontrolerów w tym Arduino. Cechuje go podpowiadanie składni i dość zaawansowane opcje debugowania kodu. Także to, że korzysta z Clang zamiast GCC, co mi osobiście jednak niezbyt pasuje.

PlatformIO pod linuks Mint

Wirtualizacja

VirtualBox, czasem zachodzi potrzeba zainstalowania innego systemu operacyjnego na naszym komputerze, który np. chcemy przetestować. VirtualBox pozwala tworzyć tzw. maszyny wirtualne, które uruchamiamy pod naszym linux Mint na VB. Mogą na nich być instalowane np. inne dystrybucje linuksa, Windows, BSD itp.

Wybór instalacji Windows
Instalacja systemu Windows pod VirtualBox
Działający Windows na wirtualnej maszynie VirtualBox

Czy to wszystko? oczywiście, że nie. Jest to tylko skromny wycinek oprogramowania, z którego ja korzystam i które bardzo polubiłem. W wielu przypadkach, oprogramowanie to wydaje się być bardziej wydajne i stabilne niż ich wersje spod Windows. Zamienniki natomiast są równie funkcjonalne i użyteczne. Przez ponad 20 lat, Linuks i jego oprogramowanie przeszły bardzo poważne zmiany w kierunku ich użyteczności i wydajności. Linux Mint natomiast wiedzie prym w segmencie systemów biurkowych.

Czy warto więc jest zrezygnować całkowicie z Windowsa?

Jeśli ktoś tylko nie jest zapalonym graczem, to uważam że warto. Zaoszczędzone miejsce na dysku natomiast można przeznaczyć na dodatkowe aplikacje, zdjęcia, muzykę itp. Zaoszczędzoną gotówkę, lub tą uzyskaną ze sprzedaży systemu Microsoftu, warto dołożyć do lepszej karty graficznej lub np. większego monitora 🙂

Kilka uwag na koniec

Linuks nie jest systemem komercyjnym jak Windows i mimo, że istnieje na niego także oprogramowanie komercyjne lub takie, którym możemy to oprogramowanie zastąpić, to producenci często go pomijają (zmienia się to cały czas na lepsze). Ważne jest to, szczególnie jeśli chodzi o karty graficzne i drukarki. Jeśli chodzi o te pierwsze, to polecam karty firmy NVIDIA, które całkowicie wspierane są przez NVIDIA pod linuksem i która to firma dostarcza równie wydajne sterowniki na linuksa co pod Windowsa.

Jeśli chodzi natomiast o drukarki, to najlepiej dowiedzieć się jeszcze przed zakupem, czy linuks wspiera daną drukarkę, aby się nie okazało, że nie będziemy mogli na niej nic wydrukować. Oczywiście spora część sprzętu dostępna na rynku jest wspierana, jednak mogą wystąpić problemy i warto o tym wiedzieć. Informacji o tym, czy dana drukarka lub karta graficzna jest wspierana i w jakim zakresie najlepiej szukać w internecie na forach linuksowych i stronach producenta. Często jeśli sam producent nie dostarcza sterowników, to dostarcza je sama społeczność linuksowa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + eighteen =