Wyposażenie pracowni elektronika hobbysty

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy że albo nie dawno rozpocząłeś albo zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z elektroniką. Niniejszy artykuł pomorze ci wyposażyć swoją pracownię w podstawowy sprzęt, aby to nowe hobby stało się dla ciebie przyjemnością i było jak najmniej problematyczne.

Prezentowane przeze mnie narzędzia są tymi jakie ja używam lub używałem, nie musisz ich brać za wyznacznik tego, że akurat takie a nie inne musisz kupić. To ma być tylko przykład, abyś mógł wybrać coś dla siebie z dostępnego w Polsce sprzętu. Zwróć jednak zawsze uwagę na opinie innych użytkowników danego narzędzia, aby się nie okazało, że zakupisz coś mocno awaryjnego, nie działającego jak potrzeba.

Lutownica kolbowa

Podstawowym narzędziem każdego elektronika jest lutownica i cyna. Osobiście polecam ci stację lutowniczą, która umożliwia regulację temperatury grota kolby i tym samym ma możliwość komfortowego lutowania niemalże wszystkich elementów elektronicznych, z układami scalonymi SMD o rastrze np. 0.5mm włącznie. Plusem prezentowanej przeze mnie stacji jest jej niewielka cena, a także wiele rodzajów dostępnych do niej tanich grotów. Cena około 150zł.

Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH

Odsysacz do cyny

Umożliwia wylutowanie z PCB elementów przewlekanych jak tranzystory, diody, rezystory, kondensatory itp. Cena około 8zł.

Odsysacz do cyny

Plecionka rozlutownicza

Służy do oczyszczania padów ze starej cyny, a także ułatwia wylutowanie niektórych elementów. Cena około 5zł.

Plecionka rozlutownicza

Cyna

Tylko ołowiowa jak nie naprawiasz komercyjnie ludziom sprzętu elektronicznego. Jest ona mniej problematyczna niż bezołowiowa i posiada niższą temperaturę topnienia. Jeśli chodzi o cynę, to polecam się zaopatrzyć w jakiejś jej większe opakowanie. np. 100g. na początek. Jaki rozmiar? Polecam trzy rozmiary cyny, 0.5mm, 0.7mm oraz 1mm. Cyna oczywiście z topnikiem. Razem za 0.5mm, 0.7mm, 1mm 10g opakowania cena około 50zł.

Cyna ołowiowa z topnikiem

Kalafonia oraz flux do SMD

Kalafonia nada się praktycznie każda kupiona w sklepie dla elektroników, a co do topnika (tzw. flux) do układów SMD, to polecam RMA-223. Jet to tani i dobry topnik, dzięki któremu będziesz wstanie lutować także układy scalone SMD. Cena za kalafonię około 3zł. Cena za RMA-223 około 15zł.

Topnik RMA-223

Stacja lutownicza na gorące powietrze tzw. Hot-Air

Stacja lutownicza Hot Air Zhaoxin 858D

Wchodząc w świat elektroniki, szybko zauważysz, że praktycznie nie da się uniknąć elementów SMD, szczególnie jeśli twoim konikiem stanie się elektronika cyfrowa lub naprawa sprzętu elektronicznego. Lutowanie tych elementów nie jest tak skomplikowane jakby się mogło na początku wydawać i można to robić zwykłą lutownica kolbową. Problemem może być jednak wylutowanie takiego elementu np. w celu jego wymiany. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie stacja lutownicza na gorące powietrze. Cena około 160zł.

Obcinaczki

Dobrej jakości cążki, czy też obcinaczki do końcówek elementów przewlekanych są niezbędne w każdym warsztacie elektronika. Cena około 16zł.

Obcinaczki firmy Xytronic

Pęseta

Pęseta jest bardzo przydatnym narzędziem w warsztacie elektronika. Służy ona między innymi do pozycjonowania elementów SMD na padach, czy też przytrzymania innych drobnych elementów elektronicznych. Polecam tutaj pęsety dedykowane specjalnie do elektroniki. Cena około 12zł.

Antymagnetyczna pęseta do elektroniki

Multimetr cyfrowy

Praca z układami elektronicznymi, to oczywiście nie tylko lutowanie ale przede wszystkim różnego rodzaju pomiary elementów elektronicznych, prądów, napięcia. Do tego potrzebny będzie nam jakiś tani i dobry multimetr cyfrowy. Cena około 60zł.

Multimetr cyfrowy UNI-T M-890G

Mata elektrostatyczna

Mata ułatwia nam lutowanie elementów elektronicznych, a także zabezpiecza układ i biurko (stolik) przed uszkodzeniem. Nie jest niezbędna ale bardzo zalecana. Cena około 50zł.

Mata elektrostatyczna

Trzecia ręka

Ułatwia lutowanie, gdy brakuje nam trzeciej ręki, aby np. przytrzymać płytkę PCB, lutowane ze sobą przewody itp. Cena około 15zł.

Trzecia ręka wraz z lupą

Oczywiście są to podstawowe narzędzia wyposażenia warsztatu elektronika hobbysty. inne elementy takie jak płytki stykowe, zasilacze warsztatowe, oscyloskop itp. zakupisz w razie potrzeby i dostępnych na to środków. W początkowym okresie możemy się bez tego obyć i np. zasilacz warsztatowy zastąpić jakimś starym zasilaczem od telefonu, zamiast oscyloskopu korzystać z multimetru, sondy logicznej itp.

Sam warsztat także polecam kompletować sukcesywnie i np. zakupić najpierw stację lutowniczą i cynę, potem multimetr cyfrowy, mate elektrostatyczną, dodatkowe topniki itd. w razie potrzeby. Pamiętaj zawsze o tym, że ma to być Twoje hobby, które ma sprawiać ci przyjemność, a nie doprowadzić ciebie do ruiny finansowej.

Podane ceny są przybliżonymi cenami za prezentowane narzędzia w 2018r i mają one charakter poglądowy. Mogą się one oczywiście różnić w zależności od sklepu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 7 =